«Կարևորում եմ էլեկտրոնային արդարադատության կայացումը»
28.06.2019 | 02:12
Արդարադատության նորանշանակ նախարար ՌՈՒՍՏԱՄ ԲԱԴԱՍՅԱՆԸ, ըստ ամենայնի, մտադիր էր շփվել լրագրողների հետ. մինչ կառավարության նիստի ավարտը տեղեկություն ստացվեց, որ նիստից հետո նախարարը հետնամուտքով չի հեռանա։ Բնականաբար, լրատվամիջոցների հարցերի գերակշիռ մասը վերաբերում էր վեթինգին։ Սակայն, քանի որ այն վարչապետի ծրագիրն է և հանձնարարականը, մեզ հետաքրքրեց, թե որպես նախարար Ռուստամ Բադասյանն անձամբ ի՞նչ ծրագրեր է կարևորում, և ո՞րն է համակարգի զարգացման նրա տեսլականը։
«Ծրագրերը բազմաթիվ են, որոնցից այս պահին կառանձնացնեի երկուսը։ Առաջինը՝ հակակոռուպցիոն ծրագիր, և երկրորդ՝ քրեակատարողական ոլորտի ռազմավարության մշակում։ Այդ հարցերը մանրամասն ներկայացնելու համար ժամանակ է պահանջվում, ինչը ոտքի վրա հնարավոր չէ անել։ Այս պահին ուղղակի կնշեմ, որ ոլորտի զարգացման հարցում կարևորում եմ էլեկտրոնային արդարադատության կայացումը։ Այսինքն, փաստաթղթերի ամբողջությամբ վերացումը դատավարություններից։ Սա կնպաստի դատական համակարգի ծանրաբեռնվածության նվազեցմանը։ Դուք գիտե՞ք, որ քննարկվել են կոռուպցիոն հարցերով դատարան ձևավորելու, առանց մեղադրանքի դատավճռի, գույքի բռնագանձման հարցերը։ Կարևորում եմ նաև քրեակատարողական մասով նախատեսվող ծրագրային փոփոխությունները»,- պատասխանելով մեր հարցին` ասաց արդարադատության նախարարը։